Często mówi się, że coś jest za drogie albo bardzo tanie. Czasem nawet łapiesz się za głowę przy na przykład cenach iphona które osiągają w tym roku (2018) $999 dolarów za podstawowy model. Musisz jednak wiedzieć, że cena nie oznacza absolutnie wartości takiego przedmiotu. Nawet jeśli byłaby ona wyższa dziesięciokrotnie to nadal nie znaczy to iż dany przedmiot jest tyle wart. To jedynie ustalenie jednostek przez drugą stronę i albo to akceptujesz albo nie.

Są dwa rodzaje kupowania. Pierwszy to gdy kupujesz przedmioty małe, codziennego użytku czyli takie, które wiesz, że posłużą przez jakiś tam krótki lub dłuższy czas, a w momencie zakupu już tracą na wartości. To może być samochód, komputer, telefon, telewizor, pralka, kuchenka, spodnie, buty, długopis. Czasem kupujesz bo musisz, a czasem bo chcesz. Jeżeli musisz no to musisz, ale jeśli chcesz to pozostaje wewnętrzny dialog usprawiedliwiający dany zakup bo decyzja o tym została już dawno podjęta.

Drugi rodzaj kupowania to inwestycje. To może być kupno działki, domu, akcji, przedmiotu który chcemy naprawić i odsprzedać itd. To rodzaj takich zakupów, które służą ogólnemu dobru i poprawieniu sytuacji lub zabezpieczeniu przyszłości.

Patrząc na cenę oceniamy tylko ile czasu musimy poświęcić by posiadać dany przedmiot i jeśli z kalkulacji wyjdzie że musisz na niego pracować prawie trzy miesiące to możesz uznać, że nie opłaca się tyle życia zamienić na tę rzecz. Ale dla kogoś innego może ten czas wynosić 3 dni i wtedy nie będzie problemu z wejściem w posiadanie go. Z tego wynika, że jedna osoba określi przedmiot jako drogi, a inna jako nie taki tani ale wart swej ceny.

Leave a Reply

Your email address will not be published.